Kapat

Akıl Oyunları Filmi Konusu ve Oyuncuları

akıl oyunları
[Toplam:5    Ortalama:5/5]

Akıl Oyunları filminin orijinal ismi A Beautiful Mind olarak lanse edilmiş ve 2001 yılında çekilmiştir. Dram ve biyografi türlerinde olduğunu için izlemesi müthiş keyifli olan filmlerden birisidir. Gerçek hikâyeleri yansıtan senaryoların başarısını anlatmaya gerek yok. Burada da Sylvia Nasar tarafından yazılmış olan kitabın Akiva Goldsman tarafından kaleme alınmış senaryosuyla karşılaşıyoruz. Ron Howard ise yönetmen koltuğunda oturuyor.

Akıl Oyunları Film Konusu Nedir?

Akıl Oyunları filminde hikâye olarak gördüğümüz senaryonun John Nash isimli bir matematikçinin hayatını kapsadığını hatırlatalım. Gerçek bir biyografik eser olması filmi daha da çekici hale getirebiliyor. Kendisi asosyal bir insan olmasından ötürü çeşitli psikolojik sorunlarla karşılaşmaya başlar. Akabinde de Akıl Oyunları filminde daha da akıcı bir hikâyeyle karşılaşırız.

akıl oyunları konusu

Çok varlıklı bir ailenin çocuğu olmayan John Nash için başarısına istinaden bir burs verilir. Bu burs sayesinde de Princeton Üniversitesi ile öğrenim hayatı başlar. Üniversite yaşantısı boyunca eğlenmek, kız arkadaş edinmek ya da çevresini genişletmek gibi pek çok aktiviteden geri kalır. Ancak başarılı bir beyin olduğunu gerek çevresine gerekse öğretim görevlilerine göstermeyi ihmal etmez.

akıl oyunları filmi

Bir teori üzerinde çalışmalarını sürdürürken kısa süre içerisinde bu teoriyi kanıtlayabilecek detaylara ulaşır. Tabi ki bu süreç zarfında da asosyalliğin de bir getirisi olarak şizofreni benzeri psikolojik sorunlar yaşar. Tüm bu süreci Akıl Oyunları filminde John Nash’i baz alarak izleyebiliyoruz. Başarı ve hayat arasındaki ince çizgiyi bize çok net bir biçimde gösterdiğini söylemek gerek.

akıl oyunları a beautiful mind

Akıl Oyunları Filmi Oyuncuları

Akıl Oyunları filminin oyuncu kadrosu için John Nash karakterine hayat veren Russell Crowe’u ayrı bir noktada tutmak gerekiyor. Fakat diğer oyuncuların arasında da Jennifer Connelly, Ed Harris, Paul Bettany, Adam Goldberg, Anthony Rapp, Josh Lucas, Christopher Plummer, Judd Hirsch, Tanya Clarke, Jillie Simon ve Austin Pendleton yer alıyor.

Akıl Oyunları filmi oyuncuları

Akıl Oyunları Fragman ve Yorumlar

Akıl Oyunları filmini izleyenlerin gerçek anlamda sürükleyici ve aynı zamanda psikolojik pek çok tını yakaladıklarını görebiliyoruz. Yorumlar bunu açıkça belirtmesine rağmen fragmanı ile filmin hikâyesinin bağdaştırılması pek mümkün olmuyor. Fakat daha önceden kitap olarak sunulan eser hakkında bilgi sahibiyseniz filmden biraz daha fazla keyif almanız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir