Kapat

Blade Runner Konusu ve Oyuncuları

blade runner bıçak sırtı
[Toplam:6    Ortalama:5/5]

Bir dönemin efsanevi filmleri arasında olan Blade Runner filminin şimdilerde tekrardan gündeme gelmesinin özel bir sebebi var. Bilim kurgu ve gerilim türlerini işleyen filmin 1982 yapımı olmasına karşın senaryosu 2019 yılında geçiyordu. Yani şu sıralar içerisinde bulunduğumuz bir tarihe ait senaryoyla gerçekten ilgimizi çekmeyi başarabiliyor. Bıçak Sırtı olarak Türkiye için vizyona giren yapımın sonrasında da farklı varyasyonları çekildi. Fakat orijinal film kadar dikkat çekmediğini söyleyebiliriz.

Blade Runner Film Konusu Nedir?

Blade Runner filminde geleceğe yönelik bir teknolojik atılımın sırları üzerine kurgu oluşturuluyor. Replikant ismi verilen ve tamamıyla yapay zekayla bezenmiş android bedenler oluşturuluyor. Bu geleceğin robot teknolojisi olarak insanların hayatını kolaylaştırma mottosuyla pek çok filmde işlenen bir durum.

blade runner

bıçak sırtı konusu

Tabi ki replikantlar her yapay zeka gibi tehlike unsurları yaratmaya başlayabiliyor. Zira ”insandan daha insan” sloganıyla piyasaya çıkan ve Tyrell şirketinin göz bebeği olan replikantlar için hızlı bir çözüm üretmek gerekir. Kahramanımız Deckard ise bu aşamada en başarılı Blade Runner olarak adlandırılır. Bu yapay zeka ve android ürünü insana benzer oluşumları yok etme görevi kendisine verilir. Bir polis edasıyla şehrin kaos seviyesini düşürmeyi amaçlar. Fakat zamanla bu görevden sıkıldığı için artık yapmak istemez.

blade runner konusu

Tam bu esnada da Los Angeles’a 5 replikantın daha geldiğini öğrenir. Mecburen olaya müdahale etme içgüdüsüyle hareket ederek görevinin başına döner. Bu büyük metropol için güvenlik ve insanların sağlığı onun ellerindedir. Felsefe açısından kendisine ait bir yapısı bulunan ve her zaman merak uyandıran bir hikâyenin işlendiği Blade Runner filmi halen daha kült filmler arasındadır.

Blade Runner Oyuncuları

Blade Runner oyuncu kadrosunda herkesin sevdiği isim Deckard karakteriyle Harrison Ford idi. Başarılı aktörün haricinde Sean Young, M.Emmet Walsh, Edward James Olmos, Rutger Hauer, Daryl Hannah, Brion James, William Sanderson, Joe Turkel, James Hong, Joanna Cassidy gibi isimler kemik kadroyu oluşturuyor.

blade runner oyuncuları

Blade Runner Fragmanı ve Yorumlar

Blade Runner fragmanı ile müthiş bir aksiyonun yaşanacağının sinyallerini alabiliyoruz. Aynı zamanda insanlık tarihi ve teknolojiye dair çok güzel bir hikâyenin kurgulanması filmi diğer alternatiflerinden ayırıyor.

“Blade Runner Konusu ve Oyuncuları” üzerine 1 yorum

  1. alaaddin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir