Kapat

Er Ryan’ı Kurtarmak Konusu ve Oyuncuları

er ryan'ı kurtarmak
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Er Ryan’ı Kurtarmak filmini de gelmiş geçmiş en iyi filmler kategorisinde inceleyebiliriz. Saving Private Ryan orijinal ismiyle sunulan yapım 1998 yılında çekildi. Savaş ve dram türlerinin harmanlanması sonucu ortaya çıkan bu filmin en gerçekçi savaş sahnelerine sahip olduğunu söylemek abartı olmayacaktır. Çünkü yönetmen Steven Spielberg gerçek bir sanat eseri ortaya dökmek için ciddi bir çaba sarf etmiş. Hikayede Robert Rodat tarafından yapılmış olan senaristliğin payından da bahsetmeden geçemeyiz. Netflix’te izlenebilecek filmlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Er Ryan’ı Kurtarmak Konusu

Er Ryan’ı Kurtarmak filmi bir savaş senaryosuna sahip. Dolayısıyla tarihten ciddi bir biçimde beslenen bir yapımdır. Normandiya çıkartması sırasında James Ryan isimli asker savaştadır. Onu diğer askerlerden ayıran en büyük özellik ise annesidir. Dört çocuğa sahip olan cefakar annenin üç oğlunu da ikinci dünya savaşında kaybetmesi onu derin bir buhrana sürüklemiştir.

er ryan'ı kurtarmak filmi konusu

Son oğlunun Normandiya çıkartmasına katılması ise bir acıyı daha kaldıramayacağını anlamasını sağlamıştır. Dolayısıyla sesini duyurmak için ciddi söylemlerde bulunarak çocuğunun sağ salim eve dönmesini talep etmiştir. Başkan’a kadar giden bu istek ise karşılıksız kalmamıştır. Ölen üç oğlunun ardından dördüncü oğlunu da cephede kaybetmek istemeyen annenin isteği için bir tim kurulur.

Tim savaşın en hırçın zamanlarında tek bir görev için ateş hattına girer. 8 kişilik timin başında ise yüzbaşı John Miller vardır. Bir asker olarak düşünen John Miller teorik olarak Ryan’ı kurtarmak için 8 kişiyi riske atmaya hiç sıcak bakmaz. Oysa başkanın tek talimatı Ryan’ı sağ salim eve getirmektir.

Er Ryan’ı Kurtarmak Oyuncuları

Er Ryan’ı Kurtarmak filminin kadrosunda ödülleri silip süpüren çok sayıda oyuncunun ismine rastlanabiliyor. Haliyle film bir başyapıt olarak değerlendirilebilir. Timin başındaki John Miller karakteri oldukça önemli olduğu için Tom Hanks tarafından canlandırıldığını belirterek başlayalım.

er ryan'ı kurtarmak oyuncuları

Ana hikayenin merkezinde olan Ryan ise Matt Damon tarafından canlandırılıyor. Tom Sizemore, Edward Burns, Adam Goldberg, Vin Diesel, Jeremy Davies ile geçmişe bir yolculuk yaptıracağı kesin. Er Ryan’ı Kurtarmak filmi mutlaka izlenmesi gereken yapımlar arasında ilk sıralarda geliyor.

Er Ryan’ı Kurtarmak Fragmanı ve Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir