Kapat

Hayat Güzeldir Filmi Konusu ve Oyuncuları

hayat güzeldir filmi life is beautiful
[Toplam:4    Ortalama:4.5/5]

Life is Beautiful ismiyle anılmasına rağmen orijinal ismi La Vita e Bella olan İtalyan yapımı bir filmdir. Hayat Güzeldir olarak Türkiye’de vizyona girmiş olan filmin dram, komedi ve romantik türlerini harmanladığı için dönemin en dikkat çeken filmlerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz. 1997 yapımı filmin ülkemizde 1999’da vizyonda olduğunu ise hatırlatalım.

hayat güzeldir filmi

Filmin yönetmen koltuğunda oturan Roberto Benigni başarılı bir yapımı ortaya koyuyor. Yazarlar arasında ise Roberto Benigni’ye Vincenzo Cerami eşlik ediyor. Bu bağlamda da senaryo odaklı baktığımızda da kopukluğun olmadığı bir film izleyebiliyoruz.

Hayat Güzeldir Film Konusu Nedir?

Hayat Güzeldir filmi sizi geçmişe götürecek müthiş bir konsepte sahip. Filmin konusu 1930’ları kapsıyor ve o dönem Yahudi toplama kamplarının son derece ateşli olduğu yıllardan söz ediliyor. Ana kahramanımız ise Guido isimli bir Yahudi. Kendisi İtalya’da hiçbir şeyi umursamadan bir kitap dükkanı açıp hayatta kalmayı sürdürüyor.

Bir gün aşk kapısını çaldığında ise onu geri çevirmiyor. Güzeller güzeli bir kadınla evlenip bir çocuk yaparak ailesini daha da sağlam bir temele oturtuyor. Ancak dönemin politik şartları gereği Almanya işgallere başlıyor. İlk hedeflerin başında da İtalya geliyor. Yaşadıkları kasabayı işgal etmeden evvel Guido hem kendisi hem de ailesi için bir plan yapıyor.

Yahudi toplama kamplarına gidecek olan kişi hem kendisi hem de oğlu olacağı için varını yoğunu ortaya koyuyor. Almanlara karşı bir taktik geliştirerek yaşanan her şeyi bir oyuna çeviriyor. Bir tankla yapılabilecek ve bu oyunu kazanarak oğlunu da kendisini de kurtarabilecek efsane bir hareketle karşılaşıyoruz. Hayat Güzeldir filmi verdiği mesaj, aile odaklı yapısı ve politik yapının üzerimizdeki etkisi açısından gerçekten önemli bir külttür.

Hayat Güzeldir Oyuncuları

hayat güzeldir oyuncuları

Hayat Güzeldir oyuncu kadrosu ise filmin aynı zamanda senaryosunu ve yönetmenliğini de üstlenmiş olan Roberto Benigni ile başlıyor. Karşımıza Guido karakteriyle çıkan başarılı ismi Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini, Sergio Bini Bustric, Giustino Durano, Marisa Paredes, Lidia Alfonsi, Horst Buchholz takip ediyor.

Hayat Güzeldir Fragmanı ve Yorumlar

Hayat Güzeldir filminin yorumlarına bakıldığı zaman çeşitli ırksal ya da etkin propagandalar yapıldığından söz edildiğini görebilirsiniz. Fakat bunlar rahatsız edici seviyede değil ve filmin bize verdiği ana mesajı gölgelemiyor. Fragmanlar ise film hakkında spoiler vermeden güzel kesitlere sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir