Kapat

Ölü Ozanlar Derneği Filmi Konusu ve Oyuncuları

ölü ozanlar derneği filmi
[Toplam:6    Ortalama:4.8/5]

Gerçekten yıldızlar topluluğu bir kadroyla çekilmiş olan Ölü Ozanlar Derneği filmi kaç yıl geçerse geçsin kült filmler arasında anılmaya devam ediyor. 1989 yapımı olan filmin vizyon tarihi 13 Nisan 1990 idi. Dram türünün en net örneklerinden birisi olarak Dead Poets Society ismiyle global ölçekte gösterime girdi.

Amerika Birleşik Devletleri yapımı filmin senaryosunu Tom Schulman kaleme alırken yönetmenliğini ise Peter Weir üstlenmiş. Şimdilerde oyunculuk kariyerinin tepe noktasında olan pek çok ismi bünyesinde barındırması ise filmin kalite koktuğunu bizlere yansıtıyor.

Ölü Ozanlar Derneği Film Konusu Nedir?

Ölü Ozanlar Derneği filminde konu edilen hikâye 1950’li yılları baz alıyor. Bu yıllarda Welton Akademisinin disiplin ve ciddiyet üzerine kurulu düzenini net bir biçimde yansıtan bir yapım. Fakat alt metninde politik, siyasi ve sosyal anlamda pek çok mesaj barındırdığını da söylemeden geçemeyiz.

ölü ozanlar derneği konusu

Hatta arkadaşlık ve birbiriyle dayanışma içerisinde olan insanlar için de katabileceği çok net duyular taşıyor. Bürokrasinin her zaman sosyal düzen üzerinde önemli bir adıma dönüştüğü bilinir. Burada da son derece başarılı bir akademi olmasına rağmen muhafazakar ortodokslar tarafından yönetilen bir sistem söz konusudur. Haliyle öğrenciler için çileden başka bir şey yoktur.

Sonrasında ise okula yeni bir öğretmen gelir. John Keating bir noktada öğrenciler için umut ışığı olur. Yıllar boyunca öğrencilere belirli kitapları yasaklayan ve hangi bilgiyi alacaklarına karar veren bu iktidar kalıntılarına tam ters tepki verir. John Keating tüm öğrencilerine mevcut kitaplarını yırttırarak onları edebiyata ve şiire yönlendirmeye başlar. Uzun süredir okul yönetimini elinde tutan muhafazakarlar ise bu durumdan pek hoşlanmazlar. Haliyle Keating için uzaklaştırma kararı geç kalmaz. Sonrasında ise öğrenciler, aralarındaki dayanışma ve edebiyat üzerine müthiş bir hikâye bağlanmaya başlar.

Ölü Ozanlar Derneği Oyuncuları

ölü ozanlar derneği oyuncuları

Ölü Ozanlar Derneği oyuncuları arasında bugünün tepe noktasındaki isimler olduğunu söylemiştik. Aralarında Robin Williams, Ethan Hawke, Josh Charles, Robert Sean Leonard, James Waterston, Norman Lloyd, George Martin, Allelon Ruggiero ve Dylan Kussman gibi yıldızlar görmek mümkün.

Ölü Ozanlar Derneği Fragmanları ve Yorumlar

Ölü Ozanlar Derneği filminin fragmanları geçmişte var olan bir film olduğu için pazarlama yapısından uzak şekilde tasarlanmış. Haliyle fragmanda bile kaliteli bir yapımla karşılaşacağınızı anlıyorsunuz. Bunun ötesinde filmin en kült filmler listesinde de halen daha sabit bir biçimde yer bulduğunu vurgulamaktan çekinmiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir