Kapat

“Orange is the New Black” Konusu ile Dikkat Çekiyor

orange is new black konusu
[Toplam:4    Ortalama:5/5]

Orange is the New Black dizisini diğer komedi ve dram dizilerinden ayıran en büyük özellik kendisine has karakter yapılarıdır. Diziyi izlerken mutlaka ilginizi çekecek bir karakterle karşılaşacaksınız. Aslında tekil bir kadın karakterin üzerine kurgulandığını düşündüğünüz bu senaryonun pek çok kadının hayatına değindiğini ise izlerken anlayacaksınız. 2013 yılında başlayan ve Jenji Kohan tarafından yaratılan dizi yönetmenleri arasında Matthew Penn, Andrew McCarthy ve Michael Trim yer alıyor.

Orange is the New Black Dizi Konusu

Konu itibariyle Orange is the New Black dizisinin bir kitap uyarlaması olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Çünkü bu tip kompakt senaryolarda roman uyarlamalarının büyük bir başarıya ulaştığını biliyoruz. Oran is the New Black: My Year in a Women’s Prison isimli kitabın yazarı Piper Kerman burada önemli bir anlam ifade ediyor. TV uyarlaması Netflix tarafından yapılarak izleyiciye sunulduğu için global anlamda bir seyirci kitlesini bünyesinde tutabiliyor.

orange is the new black konusu

Orange is the New Black dizisinin başrolünde Piper Chapman karakterini canlandıran Taylor Schilling yer alıyor. Ancak altını çizdiğimiz gibi diğer kadınların mutlaka hayatınızda var olan bir kadınla özdeşleşeceğini düşünüyoruz. Dizi, Piper’ın mükemmel hayatının alt üst olmasına odaklanıyor. Nişanlısıyla mutlu bir ilişkisi ve harika bir işi olmasına rağmen bir an için hayatı kayıyor. Geçmişte işlediği bir suçtan ötürü hüküm giyen Piper için New York’un ışıltılı hayatı bir süre bitiyor. 15 ay boyunca mahkum olan Piper’ın yeni evi ise cezaevi oluyor.

orange is the new black oyuncuları

Cezaevine adaptasyon sürecinin ne kadar sancılı geçeceği tartışmaya kapalı. Fakat tam bu aşamada diğer kadın mahkumlara odaklanan bir sarmal senaryoyla karşılaşıyoruz. Sürekli olarak aralarına yeni katılan kadınların birbirinden farklı ve çoğu zaman dramatik hikâyelerini izleme şansımız oluyor. Ayrıca Piper ile aralarındaki ilişkinin yükselen ve alçalan dengesini takip etmek her bölümde biraz daha zorlaşıyor.

orange is the new black yeni sezon

Üniversite hayatı boyunca tanıdığı arkadaşının uyuşturucu satmasından ötürü 15 ay hapse çarptırılması Piper için hayatı tekrardan sorgulama raddesine getiriyor. Hapishanede de bunun için bolca vakti oluyor.

orange is the new black dizisi

Kendisi gibi işlemediği suçlardan hüküm giyen kadınlarla tanıştığı gibi çok azılı suçlularla da diyalog kurma şansı oluyor. Aslında hayatın dışarıdan görüldüğü kadar toz pembe ve makul olmadığını anlaması için paha biçilemez bir tecrübe yaşıyor.

Orange is the New Black Oyuncuları

Weeds dizisinin de yaratıcısı olan Jenji Kohan tarafından mükemmel bir toplumsal eser yaratıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bilhassa oyuncu kadrosunda yer alan Taylor Schilling, Taryn Manning, Laura Prepon, Natasha Lyonne ve Jason Biggs gibi isimler diziyi izlemek için bir kıstasa dönüşebilir. Sürükleyici senaryosu ve sürekli yeni dahil olan kadın karakterlerin hayatlarına dair ipuçları sunması hikâyeyi diri tutmayı başarıyor. Tüm oyuncuları ve dizi ekibini görmek için imdb sayfasına göz atabilirsiniz.

Dizi Fragmanları Ve Kapanış

Öncelikle Orange is the New Black Sezon fragmanlarını sizlerle paylaşalım ve sonrasında yazımızı bitirelim.

1. Sezon

2. Sezon

3. Sezon

4. Sezon

5. Sezon

6. Sezon

7. Sezon Final Sezonu

Bu yazımızda size “Orange is the New Black” dizisinin konusu, oyuncuları, sezonları hakkında detaylar paylaşmak istedik. Ne yazık ki dizi 7. sezonuyla final yapıyor. Fakat henüz başlamayanlar için birçok eğlenceli bölüm mevcut. Sizin de bu dizi hakkında düşüncelerin varsa yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Görüşmek üzere. 🙂

““Orange is the New Black” Konusu ile Dikkat Çekiyor” üzerine 3 yorum

  1. anıl says:
  2. buse says:
  3. Mine says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir