Kapat

Parazit Konusu ve Oyuncuları

parazit filmi
[Toplam:3    Ortalama:5/5]

Parazit filmi, 2019 yılının sonunda vizyona giren ve orijinal ismi Gisaengchung olan bir Güney Kore filmidir. Konusu ve oyuncuları itibariyle son yılların en iyi filmleri arasındadır. Global anlamda da Parasite olarak lanse edilmiştir. Bong Joon Ho tarafından kaleme alınmış olan hikâyenin beyazperde yansımasını izlediğimiz bir film. Senaryo kısmında da en büyük görevi Jin Won Han üstlenmiş. Filmin yönetmenliğinde Bong Joon Ho ismine rastlıyoruz. Dram ve aile türlerini kapsayan filmin pek çok entrikaya ev sahipliği yaptığını da söylemeden geçmeyelim.

Parazit Filmi Konusu

Öncelikle Parazit film konusu açısından oldukça başarılı bir hikayeyi bize sunuyor. Bunu 2019 Oscar için en iyi orijinal senaryo oscarını almasından anlayabilirsiniz. Ayrıca film en iyi uluslararası film, en iyi film ve en iyi yönetmen ödüllerini alarak geceyi 4 oscar ile bitirmişti. Cannes film festivalinde de altın palmiyeyi alarak harika bir yapım olduğunu kanıtladı.

parazit film konusu

İki farklı aile ve dolayısıyla iki farklı kültürü birbiriyle harmanlayan bir hikaye döngüsü var. Kim ailesi tam anlamıyla sokak çehresine hakim ve hayata ilişkin tüm vizyonları bu doğrultuda gelişmiş. Park ailesi ise tam aksine atadan kalma servete konmuş bir aile olarak tamamıyla lüks içerisinde bir hayat sürmektedir.

Hayatın cilvesi bu iki farklı aileyi aynı noktaya getirir. Aynı evin içerisinde bulunan bu iki aile için tamamen farklı duygular söz konusudur. Park ailesi durumundan pek memnun sayılmaz. Ancak Kim ailesi için her şey yolundadır. Hatta hayatları hiç olmadığı kadar yolundadır. Altın yumurtlayan bir tavuk bulduklarının bilincinde oldukları için tamamen buna odaklanmışlardır. Filmin en can alıcı noktası ise Kim ailesine çıkan rakiptir.

parazit filmi

Çünkü tamamıyla bu yapıya alışmaya çalışan ve bunun için mücadele eden ailenin başında büyük bir sorun vardır. Çıkagelen beklenmedik misafir aradaki rekabeti bambaşka bir boyuta yükseltir. Park ailesi zarar etmekte olduğunun bilincinde olsa bile Kim ailesinin çocukları diledikleri hayatı almaya kararlıdır. İnsanların farklı bir noktada ne gibi tepkiler verebileceğini ve ne kadar ileriye gidebileceğini çok net bir biçimde bize yansıttığını söyleyebiliriz. Parazit filmi derin hikayesiyle senaryo açısından büyüleyici bir seyir zevki sunuyor.

Parazit Oyuncuları

Parazit oyuncu kadrosu ise neredeyse tamamen Güney Kore’den seçilmiş. Kang-ho Song, Yeo-jeong Jo, So-dam Park, Hye-jin Jang, Ji-so Jung, Keun-rok Park, Sun-kyun Lee, Woo-sik Choi, Jeong-eun Lee, Myeong-hoon Park, Hyun-jun Jung ve Ik-han Jung gibi başarılı oyuncuları görebiliyoruz.

parazit oyuncuları

Film Uzak doğu menşeli olduğundan ötürü oyuncuların Uzak doğu kökenli olması bizleri şaşırtmadı.

Parazit Filmi Fragmanı ve Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir