Kapat

Piyanist Filmi Konusu ve Oyuncuları

piyanist filmi
[Toplam:4    Ortalama:5/5]

The Pianist orijinal ismiyle çekilen ve Türkiye’de de Piyanist ismiyle vizyona giren 2002 yapımı bir filmdir. Almanya, Polonya, Birleşik Krallık ve Fransa ortak yapımı olarak bizlere sunuldu. Drama ve müzik türlerinin harmanlanmasından ortaya çıkan filmin biyografik bir yapım olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Etkileyici sahneleri ve insanlığa dair pek çok unsuru yansıtmasından ötürü dikkat çeken filmlerin başında yer almaktadır. Senaryosunu kaleme alan Ronald Harwood ve Wladyslaw Szpilman ikilisi müthiş bir eseri ortaya koymuşlar. Yönetmenliği ise Roman Polanski üstlenmiş.

Piyanist Filmi Konusu Nedir?

Piyanist filmi gerçek bir hikâyeyi yansıtan ve aslında bir romanın sinema uyarlaması olan yapımdır. Senaristler arasında bulunan Wladyslaw Szpilman aynı zamanda romanın yazarıdır ve romanında kendi anılarını anlatmaktadır. İkinci dünya savaşı sıralarında yaşanan bu dramatik süreç bir müzisyenin gözünden izleyiciye ve okuyucuya aktarılmıştır.

piyanist filmi konusu

Wladyslaw Szpilman, yahudi kökenli bir ailenin çocuğudur. Çok küçük yaşlardan beri piyano çalarak müthiş başarılara imza atmıştır. Polonya’nın ikinci dünya savaşı sırasında yoğun bir saldırı altında kaldığı sırada o konserini verdiği radyo istasyonundaydı. Eserini çalarken aniden bombalarla beraber kabus başlamış oldu.

piyanist

Yahudi aileleri kamplara süren ve şehrin en yaşanmaz alanlarına götüren askeri güç sebebiyle ghetto yaşamına adapte olmak zorunda kalacaktır. Aynı zamanda sefaletin en uç noktalarıyla tanışan Szpilman artık buna bir çözüm bulmak için bu varoşlarda çeşitli mekanlarda müzisyenlik yapmaya başlamıştır. Kendisini hem burada dinleyenler hem de bazı Alman subayları sevdiği için hayatını kurtarması mümkündür. Fakat bu riskle her zaman yaşamak ve bunun çözümünü bulamamak özellikle bir müzisyen için büyük bir yıkıma dönüşür. Savaşın en amansız taraflarını görmek ve tatmak dışında çevresindeki insanların birer birer ölüme gidişlerine şahit olacaktır. Piyanist filmi bir insanlık dramının en çarpıcı gösterileri arasındadır.

Piyanist Oyuncuları

Piyanist filmi oyuncuları

Piyanist filminde oynayan oyuncuların birçoğu başarılı isimlerden oluşuyor. Fakat Szpilman rolüyle karşımıza çıkan başrol Adrien Brody’nin gösterdiği performansla en iyi erkek oyuncu dalında Oscar kazandığını da vurgulayalım. Adrien Brody dışında da Emilia Fox, Ed Stoppard, Michal Zebrowski, Frank Finlay, Maureen Lipman, Julia Rayner, Richard Ridings, Jessica Kate Meyer ve Wanja Mues rol almaktadır.

Piyanist Fragmanları ve Yorumlar

The Pianist filminin bir başyapıt olarak anılmasının en büyük sebebi ise gerçek bir hikâyenin anlatılmasıdır. Zaten anılarını paylaşan ünlü piyanistin yaşamına dair dönemsel bir rehbere dönüşmüştür. O dönemi en çarpıcı anlatan film olması bundan kaynaklanıyor. Haliyle Piyanist filminin yorumları izleyiciler tarafından sürekli olarak pozitif şekilde yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir