Kapat

Sherlock Holmes Konusu ve Oyuncuları

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]

Günümüz sinema ve dizi sektörünün popüler dedektifi Sherlock Holmes, İskoç yazar Arthur Conan Doyle tarafından yaratılmış kurgusal bir karakter olarak ilk kez edebiyat dünyasında sahneye çıkmıştır. Dünyanın ilk ve tek “özel dedektifi” olarak 1880´lerin Londra´sındaki suçluları kendine has zekice yöntemlerle çözmüş olan Sherlock, dönemin polisiye edebiyat dünyasını kasıp kavurmuş, çeşitli adaptasyonlarla edebiyat ve beyaz perdenin günümüzde dahi en kalıcı karakterlerinden birisi haline gelmiştir.

Sherlock Holmes Konusu

Günümüzde toplam 4 sezon ve her bir sezonu içerisinde 4 bölümlük mini-dizi şeklinde yayınlanmış olan Sherlock Holmes Konusu ve Oyuncuları bakımından başrolde Benedict Cumberbatch gibi kariyerli kast ekibinin yanı sıra modernize edilmiş versiyonu ile karşımıza çıkıyor. Dizi versiyonu modern bir adaptasyon olmasına rağmen orijinal kitaplardaki 221b Baker Caddesi ve karakter isimleri gibi ikonik ayrıntılar muhafaza ediliyor.

Sherlock Holmes dizisinin ana konusu arka sokakların hırsızlar, şantajcılar ve seri katillerin kol gezdiği gizem, suç ve hile dolu 21. Yüzyıl Londra´sında geçiyor. Kıvrak zekaya, keskin algılara ve etkileyici bulmaca çözme yeteneğine sahip bir dedektif olan Sherlock Holmes´un spontane gelişen olaylar neticesinde Doktor Watson ile karşılaşması, tuhaf bir dostluğun tohumunu atar ve aynı evde yaşamaya başlarlar. Bu karşılaşma sonrasında başlayan seri cinayetlerle baş edemeyen polis departmanı, sıradan insanların fark edemediği küçük detayları kendine has yöntemlerle algılayabilen Sherlock´tan yardım istemek zorunda kalır. Sherlock Holmes bu teklifi kabul ederek, arkadaşı Doctor John Watson ile birlikte karmaşık olaylar zincirine adım atarak birbirinden etkileyici, korkutucu ve çözülmesi zor problemlere tanıklık eder. Sherlock Holmes Konusu ve Oyuncuları itibariyle oldukça etkileyici bir hikayeyi başarılı performansa dönüştüren iki başrol oyuncunu bünyesinde barındırarak bizlere leziz bir gösteri sunuyor.

Sherlock Holmes Oyuncuları

Dizi, konusu ve hikaye çizgisi bazında genel olarak Sherlock Holmes ve yakın arkadaşı Doktor John Watson´un etrafında gelişmektedir. Dolayısıyla Sherlock Holmes Oyuncuları başrolü paylaşan oyuncuların ağırlıklı olarak ön planda olduğu bir işleyişle karşımıza çıkar.

Hikayenin ana kahramanı olan Sherlock Holmes´u Enigma ve Doctor Strange ile ünlenen İngiliz oyuncu Benedict Cumberbatch canlandırmaktadır. Sherlock´un ev arkadaşı olan Doctor John Watson´ı ise Hobbit üçlemesinde başrolü üstlenen Martin Freeman canlandırmaktadır. Diğer Sherlock Holmes Oyuncuları ise kısa aralıklarla karşımıza çıkan ancak keskin çizgilerle yansıtılmış karakterleri canlandırır.

Benedict Cumberbatch

Parlak zekaya sahip, sosyal zarafetlerden neredeyse yoksun dahi bir dedektif olan Sherlock Holmes karakterini canlandırmaktadır.

Martin Freeman

Afganistan´daki ordu hizmetinden sonra harap olmuş, ancak Sherlock Holmes ile tanıştığında yeni bir hayat keşfeden Doktor John Watson´ı oynamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir